Άνετη νίκη του εφηβικού με… αέρα υπεροχής

Όταν διαθέτεις ποιότητα και παράλληλα μπαίνεις σε ένα ματς με αποφασιστικότητα, το πιθανότερο είναι να φθάσεις στον στόχο και γιατί όχι με άνεση…

Αυτή ακριβώς ήταν η φιλοσοφία του εφηβικού μας στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Καλλιθέα. Δυναμική εκκίνηση, καλή κυκλοφορία της μπάλας, τρεξίματα και ψυχραιμία στις τελικές ενέργειες.

Τα παιδιά του Απόστολου Καφτάνη έβγαλαν στο τερέν τα περισσότερα από αυτά που ζητούσε ο προπονητής και το 3-1 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα για την ομάδα μας.

Μόλις στο 13΄ ο Μαντής κατάφερε να απεμπλακεί από τα μαρκαρίσματα και να ανοίξει το σκορ για τον ΑΟ Καλαμακίου.

Στο 20λεπτο που ακολούθησε χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες, για να φθάσουμε στο 34΄ όπου ο Κάλλος βγήκε στην… πλάτη της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 2-0.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Βέττας με υπέροχο πλασέ από το ύψος της περιοχής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Κάπου εκεί υπήρξε μια μικρή χαλάρωση, με την Καλλιθέα να κερδίζει πέναλτι και να μειώνει με τον Αγγελόπουλο.

Η ομάδα μας ανέλαβε ξανά την πρωτοβουλία και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φθάσει σε μια πιο ευρεία επικράτηση.

Κρατάμε νίκη και καλή εμφάνιση, συνεχίζουμε να ζητάμε αυτού που ξέρουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε…

(Καφτάνης): Γεωργούσης, Γαλιατσάτος, Ζαχαρίου, Γιατράς, Μποφίλιος, Λεΐσος, Σιδεράς, Γιανναράκος, Μαντής, Βέττας, Κάλλος, (Γκίκας), (Νταλλής), (Μικαελιάν), (Σαρρηασλάνογλου).

Ο Μαντής υποδέχεται τη μπάλα στην περιοχή, γυρίζει και εκτελεί για το 1-0

Ο Σιδεράς πλασάρει, αντιδράει σωστά ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας, Μπαστούλης.

Ο Κάλλος φεύγει από κανονική θέση και πλασάρει ψύχραιμα για το 2-0

Κάλλος αρχικά και Βέττας στη συνέχεια θα νικηθούν από τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας